Krahujec obecný

Neuvěřitelná věc se mi přihodila na štědrý den odpoledne. Při vyhlížení z okna do dvoru domu najednou zahlédnu dravce, jak právě ulovil holuba. Říkám si týjo a hned letím pro fotoaparát. První cvaknutí spouště provádím z balkonu, ale je to moc daleko a na fotce je dravec jako drobeček. Nasazuji pantofle a jdu se pokusit přiblížit se, co to jen půjde. Přibližuji se pomalu a s dravcem to ani nehne. Dostávám se přibližně na 5 metrů. Spoušť cvaká  a dravci to vůbec nevadí, i když si mě občas prohlédne. Najednou fotoaparát přestává reagovat a zjišťuji, že jsem si zapomněl dát nabít baterie. No už mám nafoceno, a tak pomalu odcházím. Dojdu domů vyměním baterky a říkám si, že se tam zajdu ještě jednou podívat. Dravec stále trhá holuba a já si říkám, že se pokusím dostat ještě blíže. Dravec si mě stále nevšímá, i když jsem od něho tak maximálně 3 metry. Fotím a fotím. Pak nechávám dravce  pořádně se nadlábnout a odcházím v pantoflích z jednoho neuvěřitelného focení !!!

krahujec

Fotogalerie – Krahujec

Krahujec obecný:

Krahujec obecný vypadá jako jestřáb lesní, je ale mnohem menší.
Staré sokolnické heslo říká ,,Vzrůstem je krahujec sice malý, srdce má však velké!“ Je tím myšleno to, že drobný krahujec se často vrhá na svoji oběť, která je stejně velká, jako on sám. Útočí za svou kořistí do míst, kam by jiný dravec nezaletěl. Nejednou se stalo, že lovem zapálený krahujec vletěl otevřeným oknem k lidem až do místnosti.

fotaparat2

Často si ho lidé pletou s jestřábem. Oba dravci si jsou hodně podobní. Mají podobný ,,zlý“ výraz způsobený žlutým okem s černou zorničkou, dále oba mají dlouhý rýdovák a krátká kulatá křídla. Samozřejmostí jsou dlouhé pařáty přizpůsobené k lovu v křoví a v lese. Bříško mají též stejné – bílý podklad a černé příčné proužky (pouze u starých jestřábů). Mají i podobný způsob lovu a to přepadem. Kopírují terén a jsou velmi obratní. Díky dlouhému ocasu (rýdováku) se dokáží otočit takřka na místě. Nevydrží však delší dobu stíhat kořist. Pokud nic neuloví, posadí se na vyvýšené místo a trpělivě čekají, až se nic netušící oběť k nim přiblíží na bližší vzdálenost. Krahujec loví někdy i tak, že letí naplno přes střechy domů, kopíruje ploty, střechy, auta i keře a snaží se překvapit drobné ptáky a to hlavně vrabce. Často loví v blízkosti slepic. To se mu stává osudným, kde jsou slepice tam jsou ploty a do těch krahujec často naráží. Po úderu do hlavy běžně umírá. Lidé nám často nosí zraněné krahujce z přírody. Pro zajímavost s 10 přinesených krahujců, kteří byli nalezeni u plotu či pod oknem jich 8 uhyne! Jejich bezhlavost, dravost a nebojácnost se jim stává osudným. Když hnízdí, tak na stromech mohou mít i 6 mláďat. Po měsíci jsou většinou na hnízdě již jen 4 a prvního roku života se dožijí sotva 2. Další rozdíl mezi jestřábem je, že krahujec obecný je o hodně menší. Sameček je o něco málo větší než kos a samice má velikost hrdličky. Loví převážně drobné ptáky především vrabce, ale může ulovit i holuba.

This entry was posted in Příroda. Bookmark the permalink.

Comments are closed.